Günün Sözü

Dünyanın en güç işi bir şeyin nasıl yapılacağını bilirken, başka birinin nasıl yapamadığını ses çıkarmadan seyretmektir Mevlana
 
Yeni bir soluk, yeni bir nefes gerekliydi PDF Yazdır E-posta
Salı, 14 Temmuz 2009 10:19

Yıllardır tartışılan, Saadet Partisi’nin vizyonunu daha iyi yansıtacak bir vitrin değişikliği nihayet gerçekleşti. Türk  siyasetinin atılım ve açılıma ihtiyacının arttığı bir dönemde, partinin genel başkanlık koltuğunda yapılan bu değişiklik, bana göre oldukça isabetli bir tercih oldu.

 

Zamanlama

 

Son siyasî konjonktürü göz önüne aldığımda, bu bana göre tam zamanında yapılan bir değişiklik oldu. Zira, geçen seçimlerde Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşanan gelişmelere baktığımızda, Numan Kurtulmuş’un başarılı olabilme ihtimali neredeyse imkânsızdı…

 

 

Yeni genel başkan Numan Kurtulmuş’un, “çatışmadan uzak, millî manevî değerlere önem veren, güçlü ve müreffeh bir Türkiye’den yana olan herkesi davet ediyoruz” şeklindeki mesajı hedefine ulaşırsa, Saadet Partisi AKP’ye ciddi bir alternatif olabilir.

 

Genel kanaat, Kurtulmuş’un, Millî Görüş’ün kadim söylemini “asrın idrakine söyletecek” entelektüel yapı ve birikime ve Tayyip Erdoğan’ın karizmasıyla yarışabilecek bir karizmaya sahip olduğu şeklinde.

 

AKP iktidarının birçok başarılı icraatının olduğu teslim edilse de, topluma “alternatifsiz” olarak sunulmasının, hata üstüne hata yapmasının da yolunu açtığı bir gerçek. Bu bakımdan, SP’deki bu lider değişikliği, AKP’nin de kendisine bir çekidüzen vermesine sebep olacaktır.

 

İdeolojik çizgisinden taviz vermeden, daha saygın bir muhalefet yapabileceğinin işaretini veren Kurtulmuş, partisine tepki duyanların da kulak kesilebileceği bir lider görüntüsü çiziyor.

 

SP Kongresi ve Kurtulmuş’un mesajları

 

Bugüne kadar siyasî partiler birçok kongre gerçekleştirdiler. Masaların sandalyelerin havada uçuştuğu, tekme ve yumrukların konuştuğu oldukça çirkin manzaraların yaşandığı parti kongrelerinin aksine, pazar günü yapılan kongre, sanki bayrağı devir teslim töreni gibiydi.

 

Bu açıdan bakıldığında, Saadet Partisi’nin kongresinin, çekişme ve çatışmalara sahne olan diğer “parti kongreleri”ne kıyasla, Türk siyaseti için son derece iyi bir örnek teşkil ettiğini de gözden kaçırmamak gerekir.

 

Saadet Partisi’nin yeni genel başkanı Numan Kurtulmuş, kongrede yaptığı konuşmada çok önemli siyasî mesajlar verdi. Dünyanın bütün mazlumları, mağdurları ve yoksulları için bir kurtuluş soluğu olmaktan söz etti.

Vahşi batının kurduğu kapitalizmin ruhsuz ve vicdansız ellerine teslim edilen haklımızın şefkate ve adalete susamışlığına işaret etti.

Dünyaya ışık saçan medeniyetimizin yeniden kurulması ve yükselmesine duyulan acil ihtiyaca dikkat çekti.

Süleymaniye ile Anadolu illerinin kardeşliğine vurgu yaptı, Halep ve Şam ile birlikteliğimizin ihyasından söz etti. Kürtlerin, Alevilerin hukukunun gözetilmesi gerektiğini ifade etti.

Filistinli, Iraklı, Afganistanlı Müslümanlardan; Amsterdam, Londra, New York sokaklarında “Bizi de kurtaracak bir söz yok mu?” diye soran mağdur ve mazlum Batılılara kadar herkesin hukukuna önem veren kapsayıcı bir anlayışı dile getirdi.

"Bir ahlâk ve insanlık meselesi"nden söz etti mütemadiyen… Ahlâk ve insanlığı “reel politik”e kurban etmeyeceğini taahhüt etti. “Reel politiğin şartlarına kul olmayacağıma, Allah'tan başkasına kulluk etmeyeceğime söz veriyorum” dedi.

Harun gibi gelip Karun gibi gitmeyeceğine; Musa gibi gelip Firavun gibi hareket etmeyeceğine; muhalefette hakkaniyeti gözeteceğine ve iktidarda muhalefetin uyarılarına açık olacağına da söz verdi…

Bu duruşun, bu söylemin, bu üslûbun memleket sathında yankılanması ve Saadet Partisi'nin Numan Kurtulmuş’un liderliğinde kabuklarını kırıp büyüme temayülü göstermesi, "reel politikçiler" üzerinde ıslah edici bir tesir yapacaktır.

Medya yapılanması

 

Saadet Partisi’nin, söylemlerini halka ulaştıracağı çok ciddi haber ve yayın organlarına ihtiyacı var. Umarım, yeni genel başkan, bu konuya dair çalışmaların en kısa zamanda başlatılması gerektiğinin farkındadır. Çünkü, ne söylediğinizden çok, bunun geniş halk kitlelerine ne şekilde yansıdığı, siyasette belirleyici olabiliyor. Mevcut şartlarda Saadet Partisi’nin siyasî hedeflerinin, projelerinin ve üslûbunun kamuoyuna doğru bir şekilde yansımasını sağlayacak nitelikte ve etkinlikte yayın organlarına ihtiyaç olduğu herkesçe malûm… Saadet Partisi’nin, birçok alanda olağanüstü başarılar kaydetmesine rağmen, bunun halk kitlelerine doğru şekliyle ulaştırılamadığı ortadaydı… Bu gerçeği gören il ve ilçe teşkilâtları, Saadet Partisi’nin başına genç, dinamik bir genel başkan getirilmesi gerektiğini defalarca dile getiriyorlardı. Kimilerine göre bu değişim, aslında “geç kalınmış bir kan değişimi”…

Memleketimiz için bu değişiklik hayırlı olacaksa, “hayırlı olsun” diyoruz…

 

 

 
© mervebulut.com.tr 2009 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
E-mail: info@mervebulut.com.tr Web Tasarımı : Teknet Tasarım
  • Toplam Ziyaret : 40989    • Bugün Ziyaret :139       • IP Adresiniz | 54.158.208.189